سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
فرهنگی
درباره وبلاگ


پیوندها
لوگو

آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 40
  • بازدید دیروز: 28
  • کل بازدیدها: 124418عجایب هفت گانه

بسیاری‌ از مردم‌، آثاری‌ چون‌ دیوار چین ‌، تاج‌محل‌ و تخت‌ جمشید را به‌ عنوان‌ عجایب‌ هفتگانه‌جهان‌ می‌شناسند، اما این‌ آثار که‌ بسیار زیبا وکم‌نظیر هستند، در فهرست‌ عجایب‌ هفتگانه‌ جهان‌قرار ندارند. فهرستی‌ که‌ در روزگار باستان‌ تعیین‌شده‌ و پس‌ از آن‌ نیز توسط باستان‌شناسان‌ و هنرشناسان‌ تایید شده‌ است‌ و جز عجایب‌هفت‌گانه‌ هستند، به‌ این‌ شرح‌ می‌باشد:

  • اهرام‌ مصر، در مصر
  • باغ‌های‌ معلق‌ بابل‌، در عراق‌
  • مجسمه‌ زئوس‌، در المپیا
  • معبد آرتمیس‌، در افسوس‌
  • مقبره‌ ماسولوس‌، در هالیکارناسوس‌
  • مجسمه‌ عظیم‌ رودس‌، در یونان‌
  • برج‌ دریایی‌ اسکندریه‌، به‌ در جزیره‌ فاروس‌


هرم‌ خوفو:

 

«هرم‌ خوفو» بزرگ‌ترین‌ هرم‌ در بین‌ اهرام‌ مصر است‌. این‌ بنا که‌ قدیمی‌ترین‌ و بزرگترین‌ بنا در بین‌عجایب‌ هفتگانه‌ می‌باشد، تنها بنایی‌ است‌ که‌ درحال‌ حاضر وجود دارد. هرم‌ خوفو در 2600 سال‌ قبل‌ از میلاد ساخته‌شده‌ است‌. این‌ هرم‌ بلندترین‌ بنای‌ ساخته‌ دست‌بشر تا سال‌ 1889 می‌باشد; از این‌ رو این‌ هرم‌جزو عجایب‌ هفتگانه‌ قرار گرفته‌ است‌. بیشترسنگ‌های‌ تشکیل‌ دهنده‌ این‌ بنا، سنگ‌های‌عظیمی‌ است‌ که‌ امروز تنها با تریلرهای‌ بسیاربزرگ‌ قابل‌ حمل‌ است‌. ارتفاع‌ فعلی‌ این‌ هرم‌138 متر است‌.


رودس‌ یونانی‌:

مجسمه‌ عظیم‌ الجثه‌ رودس‌ در یونان‌ یکی‌ دیگر ازعجایب‌ زیبایی‌ جهان‌ بشمار می‌رود. ارتفاع‌ این‌مجسمه‌، یک‌ شاهکار برجسته‌ معماری‌ بود که‌برروی‌ جزیره‌ رودس‌ در حدود 280 سال‌ قبل‌از میلاد ساخته‌ شده‌ بود. هیچ‌کس‌ نمی‌داند این‌ مجسمه‌ شبیه‌ چه‌ کسی‌ بوده ‌یا در کجا قرار داشته‌ است‌. به‌ گفته‌ کارشناسان‌فرهنگی‌، احتمالا این‌ مجسمه‌ در نزدیکی‌ در ورودی‌ لنگرگاهی‌ بنا شده‌ بوده‌ و پاهای‌ مجسمه‌در دو طرف‌ قرار داشته‌ است‌; به‌طوری‌ که‌کشتی‌ها از میان‌ پاهای‌ آن‌ عبورمی‌کرده‌اند.باستان‌شناسان‌ این‌ مجسمه‌ را جزو عجایب‌ هفتگانه‌جهان‌ قرار داده‌اند.


آرتمیس‌ ترک‌:

معبد آرتمیس‌ در «افوسوس‌» ترکیه‌ می‌باشد. این‌بنا با داشتن‌ 100 ستون‌ مرمری‌ زیبا که‌ ارتفاع‌ هرکدام‌ از آنها به‌ 15 متر می‌رسید، یکی‌ از عجایب‌هفتگانه‌ به‌ حساب‌ می‌آید. این‌ معبد، فضایی‌ را احاطه‌ می‌کرد که‌ تقریبا چند برابر وسعت ‌آکروپلیس‌ در آتن‌ بود. در این‌ معبد، حوادث‌زیادی‌ اتفاق‌ افتاده‌ است‌. این‌ بنا در 600 سال‌پیش‌ از میلاد ساخته‌ و در 550 سال‌ پس‌ از میلاددر آتش‌ سوخت‌; سپس‌ مجددا به‌ صورت‌ زیباتر وعظیم‌تر باز سازی‌ شد. این‌ بنا بار دیگر برای‌ دومین‌بار دچار حریق‌ شد.


زئوس‌ یونانی‌:

مجسمه‌ زئوس‌ در المپیای‌ یونان‌ است‌ و یکی‌ ازعظیم‌ترین‌ مجسمه‌های‌ جهان‌ به‌ شمار می‌رود.این‌ اثر در450 سال‌ قبل‌ از میلاد توسط مجسمه‌ساز معروفی‌ به‌ نام‌ «فیدیاس‌» ساخته‌ شد.ارتفاع‌ مجسمه‌ «زئوس‌» در حدود 12 متر است‌.«فیدیاس‌» با ساخت‌ این‌ مجسمه‌ بلند می‌خواست‌اقتدار و نیرومندی‌ زئوس‌ را نشان‌ دهد. مجسمه‌زئوس‌ در معبد زئوس‌، 64 متر طول‌ و 72 ستون‌به‌ سبک‌ معماری‌ قدیم‌ یونانی‌ دارد. مجسمه‌ زئوس‌در حدود 850 سال‌ در این‌ معبد قرار داشت‌. تاهنگامی‌ که‌ یونانی‌ ها آن‌ را به‌ استانبول‌ منتقل‌کردند. البته‌ بعد از مدتی‌ به‌ آتش‌ کشیده‌ شد و ازبین‌ رفت‌. عظمت‌ و زیبایی‌ این‌ مجسمه‌ سبب‌ شدکه‌ در فهرست‌ عجایب‌ هفتگانه‌ قرار گیرد.


باغ‌های‌ بابل‌:

باغ‌های‌ معلق‌ بابل‌ در عراق‌ یکی‌ از بحث‌برانگیزترین‌ عجایب‌ هفتگانه‌و بی‌نظیرترین‌معماری‌های‌ جهان‌ به‌ شمار می‌رود. البته‌ عده‌ای‌از باستان‌شناسان‌ هنوز در وجود داشتن‌ آن‌ شک‌دارند. بعد از بدست‌ آمدن‌ اسناد اصلی‌ وخرابه‌های‌ برجا مانده‌ از آن‌ زمان‌، وجود داشتن‌آن‌ ثابت‌ شد. در این‌ میان‌ سوالی‌ مطرح‌ است‌ که‌این‌ باغ‌های‌ معلق‌ چرا ساخته‌ شدند؟ درپاسخ‌ به‌این‌ سوال‌ باید افزود که‌ شاه‌ «نبوکد» این‌ بنای‌عجیب‌ را برای‌ خوشحال‌ کردن‌ همسرش‌ در 6قرن‌ قبل‌ از میلاد ساخت‌. عده‌ای‌ از تاریخ‌ نگاران‌می‌گویند: ملکه‌ آشوری‌ این‌ باغ‌ را برای‌ تفریح‌ وسرگرمی‌ خود ساخته‌ است‌.


ملکه‌ هالیکارناسوس‌:


ارتفاع‌ این‌ مقبره‌ مرمری‌ به‌ اندازه‌ یک‌ ساختمان ‌14 طبقه‌ بود. ملکه‌ «آرتمیسیا» فرمان‌ ساخت‌ این‌مقبره‌ را در هالیکار ناسوس‌ برای‌ همسرش‌ در353 سال‌ قبل‌ از میلاد صادر کرد. ملکه‌ این‌ بنا رابرای‌ قدردانی‌ از همسرش‌ ساخت‌ و به‌ این‌ منظوربهترین‌ هنرمندان‌ و مجسمه‌ سازان‌ آن‌ زمان‌ را گرد آورد. ملکه‌ آرتمیسیا دو سال‌ پس‌ از همسرش‌درگذشت‌. جالب‌ است‌ که‌ بدانید، شاه‌ ماسولوس‌هم‌ همسر آرتمیسیا بود و هم‌ برادرش‌. این‌ بنا درحدود 17 قرن‌ پا بر جا بود و در 1400 سال‌ پس‌از میلاد، در اثر زلزله‌ فرو ریخت‌.

فانوس‌ اسکندریه‌:


فانوس‌ اسکندریه‌ یکی‌ از بزرگ‌ترین‌ شاهکارهای‌روزگار باستان‌ می‌باشد. ارتفاع‌ آن‌ بنا حداقل‌ به‌اندازه‌ یک‌ ساختمان‌ 40 طبقه‌ امروزی‌ بود وبرای‌ 16 قرن‌ پا برجا بود. برخلاف‌ 6 عجایب‌ دیگر، فانوس‌ اسکندریه‌استفاده‌های‌ عملی‌ بسیار داشت‌. این‌ بنا به‌کشتی‌های‌ دریانوردی‌ کمک‌ می‌کرد که‌ اسکله‌هارا به‌ راحتی‌ پیدا کنند و با ایمنی‌ کامل‌ داخل‌ آن‌شوند. این‌ اسکلت‌ برای‌ 1600 سال‌ باقی‌ ماند وارتفاع‌ آن‌ 180 متر و بلندترین‌ ساختمان‌ دنیابود، اما با ساخت‌ «برج‌ ایفل‌» در سال‌ 1889،«ایفل‌» بلندترین‌ برج‌ دنیا نام‌ گرفت‌.


منبع : مجله خانواده سبز
موضوع مطلب :

         نظر بدهید
شنبه 90 بهمن 22 :: 6:8 عصر
مهسا


دهه فجر از نگاه مقام معظم رهبری

دهه فجر ،‌ سرآغاز طلوع اسلام،‌ خاستگاه ارزشهای اسلامی، مقطع رهایی ملت ایران و بخشی از تاریخ ماست که گذشته را از آینده جدا ساخته است. در دهه فجر اسلام تولدی دوباره یافت و این دهه در تاریخ ایران نقطه ای تعیین کننده و بی مانند بشمارمیرود. تا قبل از انقلاب اسلامی،‌ در ایران نظام اسلامی وجودنداشت و رابطه پادشاهان با مردم رابطه ی «غالب ومغلوب» و« سلطان و رعیت » بود وپادشاهان احساس می‌کردند که فاتحینی هستند که بر مردم غلبه یافته اند و حضرت امام رضوان الله تعالی علیه این سلسله معیوب را قطع کردند و نقطه ی عطفی در تاریخ ایران بوجودآوردند و شمشیر اسلام مردم را علیه دشمنان اسلام،‌ مردم و استعمارگران به کار گرفتند. دهه انقلاب از رشحات اسلام است و آئینه ای است که خورشید اسلام در او درخشید و این دهه باید با عظمت هرچه تمامتر برگزارشود. این مراسم را با هیجانهای عاطفی صحیح باید با طراوت و تازه کرد. در مذهب ما،‌ احساسات،‌ گریه و شادی، حب و بغض و عشق و نفرت جایگاه والایی دارد. ازاین رو جشنهای دهه فجر می بایستی همچون مراسم و اعیاد مذهبی گرامی داشته شود و مردمی باشد. باید کلیه مساجد فعال شوند و مردم با حضور در مساجد خاطره ی فراموش نشدنی حضرت امام و پیروزی انقلاب اسلامی را جشن بگیرند  .

 

مقام معظم رهبری:


دفاع جزئی از هویت یک ملت زنده است ِهر ملتی که نتواند ازخود دفاع بکند زنده نیست ِهر ملتی هم که به فکر دفاع از خود نباشد و خود را آماده نکند ِدر واقع زنده نیست ِهر ملتی هم که اهمیت دفاع را درک نکند به یک معنا زنده نیست.


انقلاب شکوهمند ا سلامی


سال 1356،سال مرگ رژیم شاه و پایان حیات استکبار جهانی است،سالی که می توان گفت نقطه ثقل وگرانی گاه زمان در بستر هستی است،روز شمار انقلاب 29خرداد سال56 را نشان میدهد،مرحوم دکتر علی شریعتی متفکر وشخصیت انقلابی ومحبوب نسل جوان در لندن توسط عوامل ساواک شهید می شود،حرکتی تقریبا محسوس در چند دانشگاه و محافل مذهب خط امام ایجاد می شود،اما این حرکت توسط مزدوران رژیم به سرعت سرکوب می گردد وعده ای دستگیر و زندانی میشوند.این جنایت بزرگ آمریکا در خارج از کشور واکنش خوبی داشت،دانشجویان مسلمان در ارو پا وآمریکا و کشور های حوزه خلیج فارس رژیم را استیضاح و به انتقاد گرفتند و در مطبوعات این جنایت منعکس شد وتا حدودی رژیم را متوحش نمود. در اول آبان 56 جنایت هولناک و تکان دهنده ای توسط مزدوران ساوا ک انجام یافت وآن شهادت فرزند برومند حضرت امام خمینی(ره)در نجف اشرف بود. و این آغاز یک انفجار بود. براستی شهادت سید مصطفی خمینی (ره) از الطاف خفیه الهی بود ،زیرا ایران مرده ! ایران گورستان ، ایرانی که در زیر وحشی ترین دیکتاتوری تاریخ ومخوف ترین رژیم فاشیستی اسیر بود، به ناگه ،در او جرقه ای جهید، خلق بیدار شد ، ستاره بخت طلوع نمود و امید در افق تاریخ حیات ایران نمودار شد. مردمی که به صورت موش آزمایشگاهی در آمده بودند ! مردمی که رونق بخش بازار مصرفی آمریکا بودند ، به ناگه شوریدند و به ناگه نام مقدس خمینی بر بام ملکوت طنین انداز شد و گوئی آن  ملت 36 میلیونی سال هاست خمینی را میشناسند که این گونه به تجلیل او برخاسته و از فرزند شهید و بزرگوارش که اسماعیل وار در مذبح عشق جام شهادت نوشید قدردانی می نمایند. عجبا این همه تحریف و این همه اختناق و سرکوب تمام یاران خمینی و نزدیکان او ،چه شده که این ملت دست از او برنداشته ونامش را فراموش نکرده اند. رژیم با تمام حیله ها نتوانست مردم را کنترل کند و مجبور شد به خواست مردم که بزرگداشت فرزند امام و تشکیل مجلس بود تن در دهد.رژیم برای بی اعتبار کردن امام و روحانیت ومرجعیت متعهد و لوث کردن این مجالس و تجلیل های شایان توجه از امام ،توسط مزدوران ساواک در 16 دی ماه 56 مقاله ای توهین آمیز در روز نامه  اطلاعات چا پ شد ، ودیگر آغازی خونین و حماسه آفرین در پهنه این کویر خشک و تشنه نجات ،  پی ریزی شد. الله اکبر چهل جله ها !! شروع بکار کرد و رژیم و آمریکا را نشانه گرفت . در 29 بهمن 56 تبریز قهرمان برخاست.10 فروردین 57 جهرم ،یزد ، شیراز ، اصفهان ، مشهد ،  تهران  برخاست و....... و خون وشمشیر بود و ایمان و اعتقاد وولایت و فقاهت تاریخ از عظمت می لرزد و هیچ ملتی و امتی از ملتها و امتها این گونه افتخار بیاد ندارد.شاید صدر اسلام در سطحی بسیار گسترده و عمیق تکرار شد اما خیلی عظیم تر و پر ابهت تر. سر انجام در پگاه 22 بهمن 57 سپیده دم آزادی و عزت شد و حق بر باطل پیروز شد ، و2500 سال استکبار و نکبت و شرک و خیانت و جنایت و پلیدی به یکباره  رخت بر بست. بت سر نگون شد. نور آمد _ ظلمت رفت ، بهار جایگزین خزان گردید . تاج وتخت سرنگون شد. نظام واژگون شد . جهان تکان خورد ، تاریخ تغییر کرد ، هستی ولادت یافت ، و معنی و مفهوم انسانیت به جای خویش بازگشت.توازن نظامی قدرت قداره بندان بهم خورد و تلاش مذبوحانه استکبار آغاز شد. و این نتیجه کاری عظیم بود ، و اعتراف شکست استکبار جهانی .

کارتر خبیث در یک مصا حبه مطبوعاتی پس از 22 بهمن گفت : " رژیم شاه را اراده مردم سرنگون کرد. "
موضوع مطلب :

         نظر بدهید
یکشنبه 90 بهمن 9 :: 9:8 عصر
مهسا

 

 

امام آمد

از اوج بروج حق سردار قیام آمد
بر شوق سماع جان، انوار امام آمد

طاغوت نگونسر شد با خاک برابر شد
شمشیر اناالحق چون بیرون ز نیام آمد

آن پیر پیام آور بت بر کن ولا گستر
بر گستره ای لبریز از خون و قیام آمد

گفتا که من آن بحرم کارام نمی گیرد
در مسلک بیداران آرام، خرام آمد

عنبر چکد از نامش، سر مقدم اقدامش
بر لحظه سرمستان اکسیر دوام آمد

پیک خبر بهمن سرداد به هر برزن
کای منتظران خیزید، خیزید امام آمد

«غلامرضا رحمدل»

منبع:www.askdin.com

 
موضوع مطلب :

       نظر
جمعه 90 بهمن 7 :: 3:25 عصر
مهسا


فجر انقلاب

 

برخیز، که فجر انقلاب است امروز
بیگانه صفت، خانه خراب است امروز
هر توطئه و نقشه که دشمن بکشد
از لطف خدا، نقش بر آب است امروز
فجر است و سپیده حلقه بر در زده است
روز آمده، تاج لاله بر سر زده است
با آمدن امام در کشور ما
خورشید حقیقت از افق سرزده است
«والفجر» که سوگند خدای ازلی است
روشنگر حقی است که با «آل‌علی» است
این سوره به گفته امام صادق
مشهور به سوره «حسین‌بن‌علی» است
شب رفت و سرود فجر، آهنگین است
از خون شهید، فجر ما رنگین است
این ملت قهرمان و آگاه و رشید
ثابت قدم است و قاطع و سنگین است
شب طی شد و روز روشن از راه رسید
خورشید امید شرق، از غرب دمید
عیسای زمان، راز زمین، «روح خدا»
در کالبد مرده، دمی تازه دمید
این نهضت حق، که خلق ما برپا کرد
نه شرقی‌و غربی است، نه سرخ است و نه زرد
در وسعت و عمق و شور و یک‌پارچگی
زیباتر از این نمی‌توان پیدا کرد
جان‌های جهانیان به لب آمده است
جان در پی حق، داوطلب آمده است
جمهوری اسلامی ما در این قرن
فجری است که در ظلمت شب آمده است
بر ملت تازه رَسته از دام و کمند
آن بردگی گذشته، یارب مپسند
این در که به‌روی ما گشودی از مهر
بار دگر از قهر، خدایا تو مبند


جواد محدثی

منبع:سایتwww.askdin.com
موضوع مطلب :

         نظر بدهید
جمعه 90 بهمن 7 :: 3:21 عصر
مهسا

گروه اقتصادی: بازار سکه پس از آنکه نقدینگی از بازار ارز خارج شد دوباره روند رونق به خود گرفت و به رکوردهای جدیددست پیدا کرد. بازار ارز در چند روز گذشته شاهد اعمال قوانین امنیتی بود و اگرچه قیمت انواع ارز در حد بالا ی خود قرار گرفتند اما به دلیل تثبیت قیمت از سوی دلا ر جذابیت جذب نقدینگی ها را از دست داد و سرمایه گذاران پس از اعلا م ضمنی مخالفت دولت با افزایش نرخ سودهای بانکی متوجه بازار سکه شدند و این بازار را با افزایش قیمت انواع سکه روبه رو کردند.
البته در این بین دلا یلی همچون پایان ماه صفر و آغاز ماه ربیع الا ول و همچنین رشد قیمت جهانی طلا  در بازارهای بین المللی نیز بر گرانی مجدد قیمت سکه و طلا  در بازارهای داخلی افزودند. رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر با تشریح دلایل افزایش قیمت سکه و وجود حباب در آن گفت: از آنجایی که نرخ دلار را در بازار نداریم نمی دانیم سکه 735 هزار تومانی حباب دارد یا خیر.
محمد کشتی آرای در گفت وگو با خبرگزاری فارس درباره دلایل افزایش قیمت طلا و سکه طی روزهای اخیر، اظهار داشت: قیمت های طلا ظرف 10 روز گذشته از شروع سال میلادی جدید که هر اونس طلا 1617 دلار بوده امروز به 1665 تومان رسیده است. وی افزود: قیمت های مذکور بیانگر افزایش 48 دلاری قیمت جهانی طلا بعد از آغاز سال میلادی جدید است.
رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر در ادامه به تشریح دلیل دیگر افزایش قیمت طلا در بازار داخلی پرداخت و گفت: با توجه به روزهای پایانی ماه صفر و ورود به ماه ربیع الاول که مناسبت های مذهبی و اعیاد فراوان وجود دارد، تقاضای مصرف طلا، زیورآلات و سکه افزایش یافته است.
کشتی آرای ضمن اشاره به اینکه اتفاقات مذکور نیز موجب افزایش تقاضا در بازار شده است، تصریح کرد: البته علاوه بر افزایش تقاضا و افزایش قیمت جهانی این روزها توجه مردم به خرید طلا و سکه بالا رفته است و همین دلیل گرانی قیمت سکه است. این فعال در بازار طلا و جواهر در ادامه با تاکید براینکه قیمت پلاتین و نقره نیز طی روزهای اخیر در بازار افزایش یافته گفت: از طرفی قیمت پلاتین 80 دلار افزایش یافته و هر اونس به 1523 دلار رسیده است.وی با بیان اینکه هر اونس نقره نیز با افزایش قیمت به ارزش 30/29 دلار رسیده است، تصریح کرد: تمام این عوامل باعث شده تا قیمت سکه نسبت به دیروز 60 هزار تومان افزایش یابد.
رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر در ادامه با بیان اینکه هر گرم طلای 18 برای اولین بار در بازار به ارزش 70 هزار و 500 تومان رسیده است، افزود: امروز طلا در بازار رکورد جدیدی را به ثبت رساند تا جایی که هر مثقال طلای 17 عیار 305 هزار تومان و هر مثقال طلای 18 عیار 321 هزار تومان شده است.
کشتی آرای درباره وجود حباب در بازار طلا و سکه اظهار کرد: وجود حباب در بازار را نمی دانم; چراکه محاسبه ارزش واقعی طلا باید براساس قیمت دلار آزاد باشد اما الان نرخ آزاد برای دلار در بازار تهران نداریم. وی افزود: در بازار آزاد دیگر دلار نیست و صرافی ها هم فقط نرخ 1400 تومان را ثبت کرده اند و دلار برای فروش ندارند.
بر همین اساس بازار معاملا ت آتی سکه نیز به رونق بازار سکه واکنش مثبت نشان داد و قیمت آن به مرز هشتصد هزار تومان رسید. همچنین همزمان با افزایش قیمت سکه در بازار آزاد سخنگوی بانک ملی گفت: برنامه ای از سوی بانک مرکزی برای افزایش قیمت پیش فروش سکه اعلام نشده است.
موضوع مطلب :

       نظر
یکشنبه 90 بهمن 2 :: 11:52 عصر
مهسا