سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
فرهنگی
درباره وبلاگ


پیوندها
لوگو

آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 34
  • بازدید دیروز: 28
  • کل بازدیدها: 124412حجاب

* حجاب، امتیاز زنان مسلمان

رکن قویم و اصیل «حجاب»، اساس و پایه‌ ای است که بانوان مسلمان در جهان به آن ممتاز هستند و کرامت و شرافتی است که به آن افتخار می‌ نمایند؛ همان اصلی که دشمنان اسلام به اهمیت آن تا آنجا پی‌ برده‌ اند که یکی از نخست‌ وزیران اسبق انگلستان در نطقی به صراحت می‌ گوید: «مادامی که کعبه، قرآن و حجاب در جوامع اسلامی باشد، ما نمی‌ توانیم سیادت و آقایی خود را داشته باشیم. باید قرآن را بسوزانیم، کعبه را از بین ببریم (که وهابیت را برای رسیدن به همین هدف به عربستان آوردند) و عفت و حجاب را از بانوان مسلمان بگیریم.»

* نقشه‌های استعمار علیه حجاب

از همین رو امان‌‌ الله‌ خان را در افغانستان آوردند که مردم افغانستان، مجالی برای پیاده‌ کردن نقشه‌ های استعماری به وی ندادند. کمال آتاتورک در ترکیه روی کار آمد که منجر به حکومتی سکولار شد و در ایران نیز رضا خان را علم کردند تا ریشه‌ ی دین را از جوامع اسلامی بخشکاند؛ اما پس از یک‌ صد و پنجاه سال، تلاش سیاست‌ های استعماری در حجاب‌ زدایی ناکام ماند و با این‌ که در کشور هایی مثل ترکیه، افغانستان و ایران، عوامل مزدور و بی‌ سواد و فاقد غیرت، مثل رضا خان و مصطفی کمال و امان‌‌ الله ‌خان را برانگیختند و به قوّه قهر و کشتار و حبس و زور و ارتکاب جنایات بسیار، به میدان جنگ با حجاب اسلام آمدند، در برابر استقامت مسلمانان شکست خوردند و خودشان از صفحه‌ های ظلم و جنایت به دار البوار جهنم شتافتند.

* بیداری مسلمانان غیور در مقابل تهاجم دشمن

قوّت ایمان مسلمانان و التزام آن ها به سنن اسلامی و حجاب، در کمال استحکام متجلّی گردید. در ایران ما ـ که الحمدلله از برکت انقلاب اسلامی، حجاب و عفاف در جایگاه رفیع خود قرار گرفت ـ بیشتر بانوان متعهّد و متدیّن به هویت خود، به حجاب به چادر افتخار می‌ کنند.

در کشور ترکیه، بازگشت به حجاب، روز به روز بیشتر و مقامات عالی این کشور در اعاده این هویت پیش قدم می‌ باشند. در افغانستان ـ که از همان روز اول امان‌‌ الله‌ خان را خلع نمودند ـ الحمدلله شجره طیّبه حجاب در شرایط فعلی و بیداری اسلامی هر روز شاداب‌ تر می‌ شود.

هرچند دشمنان اسلام، دست از معارضه با آن بر نمی‌ دارند و با زنان محجّبه مسلمان در داخل کشور های خود جنگ دارند و با جعل قوانین ضد انسانی، و حتی جریمه و ممنوعیت‌ هایی، فضا را بر مسلمانان ـ که برخی از آنان از اساتید دانشگاه‌ ها هستند ـ تنگ می‌ کنند، اما با مقاومت و استقامت و اعتراضات قانونی آن ها مواجه می‌ شوند؛ مانند همین جریانی که در کشور به اصطلاح آزاد و متمدن فرانسه جاری است.

در این کشور، زنانی هستند که علی رغم جریمه‌ هایی که دولت معین کرده است اهتمام دارند حجاب خود را کاملاً رعایت کنند. البته در آنجا مؤسسه‌ ای تشکیل شد که می گوید: ما جریمه می‌ دهیم، ولی زنانمان را بی‌ حجاب به خیابان‌ ها نمی‌ فرستیم.

* دیدگاه اسلام درباره مقام زن

مسأله مهم دیگر این است ‌که الان می‌ خواهند فرهنگ اسلامی در رابطه با زن را تغییر دهند. فرهنگ پاک اسلام برای زن، همین خانه‌ داری می‌ باشد که برخی گمان می‌ کنند بیکاری است.

اگر کارها را بر مبنای ثواب الهی و تقرب به خدا حساب کنیم، خانه‌ داری از عبادت‌ های بسیار بزرگ برای زن مسلمان است، و این پست و مقام‌ های ظاهری زنان از نظر ارزش الهی به خانه‌ داری نمی‌ رسد.

در جامعه، کاری که بر حسب وضع طبیعی بین زن و مرد توزیع شده است هر دو کار است، هر دو شریف است، هر دو باید رعایت شود تا جامعه بر نظام درست برقرار باشد.

خانه‌ داری زن از اشرف کارها است. زن خانه‌ دار، بیکار نیست. مرد هم که مشاغل بسا سخت بیرون را عهده‌ دار است؛ جهاد فی سبیل الله است. کار های پر زحمت و سخت به عهده مرد است.

بعض افراد بی‌ اطلاع، نگاه ظاهری به غرب و اروپا و آمریکا می‌ کنند، و یک زن را می‌ بینند که مثلاً وزیر یا وکیل شده است، اما هزاران زن را که در نهایت محرومیت های اقتصادی گوناگون هستند نمی‌ بینند.

ا‌ن‌ شاء الله نظام جمهوری اسلامی ما در همه این مسائل، نمونه باشد و همه روی حرفی که زدیم و به دنیا اعلام کردیم که رژیم طاغوت باید ساقط شود و دستورات قرآن و اهل بیت علیهم‌ السلام اجرا شود، پایدار بمانیم.

* لزوم استقامت بانوان مسلمان بر حجاب

البته با همه دشمنی‌ هایی که با این مسأله مهم اسلامی شده است، این مسأله در میان چالش‌ های سیاسی و سیاست اسلام‌ زدایی استکباری حفظ شده است، و مسلمانان حتی در کشورهای مسیحی از بعضی کشورهای اسلامی بیشتر متعهدند که پوشش مناسب داشته باشند.

ما به بانوان فاضل و شجاع که در میان آن سیاست‌ ها در کشور های غربی، شخصیت اسلامی خود را با حجاب کامل اعلام می‌ کنند، افتخار می‌ کنیم. سزاوار نیست و دور از انتظار است که بانوی مسلمان، در غرب و قلب اروپا بر حفظ حجاب اسلامی آن‌ گونه در برابر فشار های دولت‌ های آن ها مقاومت کند، ولى در کشور اسلامی عزیز ما ایران، ترک چادر مد و رایج شود و بعضی از دختران بدون چادر باشند! آنجا ایستادگی و قدرت ایمان و شجاعت و خودباوری باشد و اینجا گرایش به قهقرا و ترک سنت ها و شعار های مقدس انقلاب اسلامی ـ العیاذ بالله ـ رایج شود!

وضعی که فعلاً در بعضی اماکن متعارف شده ـ که به هیچ وجه، بانوان بر مرجوحیت و ناخوشایند بودن کشف وجه توجه ندارند و با مردان بیگانه به طور مستمر، مثل مرد با مرد، یا زن با زن معاشرت و همکاری دارند و آن را عادت و رسم قرار داده‌ اند و در معابر و خیابان‌ ها و مجالس ظاهر می‌ شوند ـ با مجموع تعالیم اسلامی ‌و جهاتی که شارع مقدس در آن، حفظ کرامت والای زن را در نظر گرفته، منطبق نمی‌ شود و با این جمله بزرگ و پر معنی قرآنی که حد رابطه زن و مرد بیگانه با هم اگر چه به صورت ارشاد و سفارش و توصیه آن را فرض کنیم، سازگار نیست: «ذلکُم أطهرُ لقُلُوبکُم و قُلُوبهن؛ هر نوع و هر وضعی که با آن دل‌ مردان و زنان پاکتر بماند، آن مطلوب است.»

امروز در غرب، کار فساد بی‌ حجابی و اختلاط زن و مرد به جایی رسیده است که از جلوگیری مفاسد آن عاجز شده و به مفاسد بسیار مخرب آن تن در داده‌ اند. در غرب طبق اخباری که خبرگزاری‌ ها منتشر می‌ کنند زن‌ ها در هر نهاد و مخصوصاً نهاد های ارتشی مورد اذیت و آزار مرد های مافوق هستند. زندگی راحت و آرام و انسانی ندارند. موالید تا حد چهل و هشت درصد در شناسنامه، بی‌ پدر معرفی می‌ شوند.

* حجاب، حکم همه ادیان

ما باید به تعالیم اسلام افتخار کنیم. سالم‌ ترین مجتمعات و جوامع، مجتمعات اسلامی است. تفکیک جنسیتی برای سلامت جامعه، شرط اساسی است. چادر و رعایت محرم و نامحرمی و اختصاص‌ یافتن بعضی مشاغل به زن، و بعضی مشاغل به مرد بر اساس همین تفکیک لازم جنسیتی و ترتیبات و ضوابط آن است.

در احکام شرع، جنبه‌ های جسمانی و روحی مرد و زن ملاحظه شده است، و بر اساس صرف برتری‌ دادن یک جنس بر جنس دیگر دستور و برنامه‌ ای نیست. پیامبران همه به حجاب دستور داده‌ اند، و اختصاص به اسلام ندارد، و حکم ملازم زن و مرد است.

چندی پیش به یکی از وزراء در ایتالیا پیشنهاد کرده بودند که زنان مسلمان را از روبند ممنوع سازد، جواب داده بود که از کار و برنامه‌ ای که حضرت مریم داشت کسی را منع نمی‌ کنم! یعنی حضرت مریم طاهره(سلام الله علیها) هم حجاب کامل داشته‌ اند.

غرض آن که باید خواهران با فضیلت بر جوانب متعدد حیات زن و سیاست‌ هایی که همیشه برای تغییر هویت اسلامی ‌بانوان و در نتیجه تغییر هویت اسلامی‌ کل جامعه وجود داشته، احاطه و آگاهی یابند، و بتوانند تعهد خود را با سنن اسلامی، ‌بیش از پیش استحکام بخشند و خود را در برابر تبلیغات سوء، مصونیت داده و بیمه نمایند0

منبع:www.balagh.ir
موضوع مطلب :

       نظر
دوشنبه 94 آذر 23 :: 7:49 عصر
مهسا